Obróbka CNC

DWJ Narzędziownia CNC

Możesz nas obserwować:

Zalety CNC

Obróbka CNC wykonywana jest w celu uzyskania precyzyjnych i powtarzalnych elementów z metali, tworzyw sztucznych czy drewna. Wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji to coś czym cechują się obrabiarki CNC

Obróbka skrawaniem CNC czy frezowanie, toczenie CNC to ekonomiczne i produktywne usługi znajdujące zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu (od medycyny po części do maszyn rolniczych, robotykę, automatykę, motoryzację i wiele innych) .

Jak łatwo się domyślić , zastosowanie  obrabiarek CNC spowodowało wzrost efektywności pracy. Obróbka CNC metali, tworzyw czy drewna jest teraz znacznie tańsza oraz znacznie przyspieszyła produkcję. Dla jeszcze większej wydajności obrabiarek numerycznych CNC, można dołączyć w pełni zautomatyzowanego robota, który posłuży jako czynnik ludzki przy np. wymianie detali.

Dawniej praca opierała się na ludzkim błędzie . Cały proces obróbki składał się z manualnego dostosowania pokręteł maszyny i jej sterowania za pomocą dźwigni czy przycisków. Powodowało to gigantyczne straty gdyż o błąd w sytuacji tak dużej precyzji nie jest trudno. Dlatego precyzja to pierwsze hasło odnoszące się do nowej technologii obróbki skrawaniem.

CNC_obrabiane_materiały

DWJ

Programista CNC

Zacznijmy od tego, że aby stać się programistą CNC , nie trzeba być wybitnie uzdolnionym w dziedzinie IT, ponieważ w tym przypadku programowanie CNC nieco odbiega od standardowego programowania IT.  A więc co to jest programowanie CNC ,na czym polega praca programisty CNC, jakich programów najczęściej się używa ?

Programowanie CNC to nic innego jak tworzenie programu w danym języku  i formacie służące do sterowania pracą maszyny. Powinno odbywać się w sposób, który umożliwia uzyskanie kodu NC w jak najkrótszy czasie. Są dwa rodzaje programistów , Ci którzy piszą programy na komputerze w CAM-ie oraz tacy którzy piszą programy ręcznie na maszynie. Ja osobiście preferuję programowanie w CAM-ie gdyż w moim przypadku jest to najbardziej efektywne.

Pisanie programu w CAM-ie polega na wrzuceniu gotowego modelu uprzednio wykonanego w CAD-ie, a następnie wybrania ścieżki narzędzia. Do tego celu mamy przypisane różne funkcje, jest to wiercenie, obróbka zgrubna, obróbka wykańczająca, konturowanie 2D, konturowanie 3D, fazowanie, pogłębianie otworów, gwintowanie, planowanie, wierszowanie, oczyszczanie płaszczyzn i wiele innych.

Programowanie na maszynie, potocznie mówiąc „ z palca” bazuje na cyklach oraz ręcznego wpisywania kodu NC . Cykle w tym przypadku są zbliżone do tych z CAM-a . Osobiście uważam, że jest to kwestia przyzwyczajenia jaką drogę programowania wybierze programista, lecz znaczący wpływ ma na to oprogramowanie maszyny CNC oraz programu CAM.

Jak już jesteśmy przy oprogramowaniu oraz programach CAM, wymienię te najbardziej popularne:

– Na maszynach są to Hidenhain, Fanuc, Sinumerik

– Na komputerze są to SprutCam, SmartCam, Fusion360Cam

programista_cnc

DWJ

Operator CNC

Obróbka CNC różnych materiałów z wykorzystaniem maszyn numerycznych (obrabiarki CNC) jest szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, a w raz z rozwijającym się przemysłem CNC rośnie zapotrzebowanie na operatorów . Co musisz wiedzieć, jeśli interesuje Cię praca na przy maszynach numerycznych CNC ? Czym zajmuje się operator CNC? Jakie są obowiązki operatora CNC? Ile można zarobić jako operator maszyn CNC?

Zacznijmy od tego czym są obrabiarki CNC. Innymi słowy są to specjalistyczne układy sterowania numerycznego. Tego typu maszyna sterowana przez komputer jest w stanie wykonywać różnorakie prace obróbcze typu frezowanie, toczenie, szlifowanie, wiercenie, wypalanie plazmą i wiele innych. Zaletą maszyn numerycznych CNC jest możliwość uruchomienia produkcji seryjnej oraz wysoka jakość wykonywanych detali.

Operator CNC jest odpowiedzialny za niemal cały proces produkcji. Do jego obowiązków należy m.in. dobór odpowiednich (narzędzi, parametrów), ustawienie detalu, nadzorowanie procesu podczas obróbki, pomiar końcowy detalu.

Na zarobki operatora CNC wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest obszar obowiązków, które do niego należą. Jeśli zadaniem operatora jest tylko wduszanie zielonego guzika i wymiana sztuki w maszynie to nie można na wiele liczyć. Natomiast jeżeli operator jest samowystarczalny tzn. potrafi sam napisać program, obsłużyć CAD/CAM,  dobrać narzędzia oraz parametry, ustawić detal i zmierzyć gotowy wyrób, to taki pracownik może zarobić bardzo dużo. W Polsce na stanowisku operatora CNC mediana wynosi 4840 zł brutto miesięcznie, jednak z naszego doświadczenia wiemy, że zarobki wahają się miedzy 2800 zł netto a 8500 zł netto. Obróbka CNC wykonywana jest w celu uzyskania precyzyjnych i powtarzalnych elementów z metali, tworzyw sztucznych czy drewna.

operator_CNC

DWJ

Technolog

W naszej firmie technolodzy zajmują się wyceną zapytania ofertowego, określając czas potrzebny na obróbkę CNC. Podejmujemy się wykonania zleceń z materiału powierzonego, jak i zamawianego przez nas.

Ważne, aby przesyłane zapytania ofertowe zawierały w sobie określone cechy tj. materiał, ilość i termin wykonania, czy odpowiednią dokumentację technologiczną, która ułatwi nam i przyspieszy proces wyceny, unikając zbędnych pytań.

Staramy się szybko odpowiadać, bo cenimy sobie nasz czas, ale przede wszystkim czas klienta. Zawsze chętnie doradzimy i pomożemy, gdy klient ma pytania. Do każdego zapytania ofertowego podchodzimy indywidualnie, cena zazwyczaj uzależniona jest od ilości zapotrzebowania oraz terminu wykonania przez nas detali.

Po otrzymaniu zamówienia technolodzy przystępują do opracowania technologii obróbki, którą następnie przekazują na warsztat. W razie potrzeby chętnie pomagają rozwiązać problemy i dzielą się swoją wiedzą.

W kompetencjach technologów jest również rysowanie modeli 3D w nowoczesnym programie CAD, na życzenie klienta po otrzymaniu kompletnej dokumentacji rysunkowej.

technolog_cnc

DWJ

Modelowanie 3D

Specjalny program komputerowy który został wyposażony w narzędzia i grupy podstawowych figur geometrycznych pozwala nam na tworzenie oraz edycję trójwymiarowych brył. Modele 3D są wykorzystywane przez konstruktorów i technologów w różnych dziedzinach przemysłu.

Używa się ich w początkowych fazach projektów do utworzenia prototypów, bądź odtworzenia elementów wyeksploatowanych. Na etapie modelowania bryłowego możliwe jest wykrycie wad konstrukcyjnych i ich natychmiastową korektę przed etapem wykonania elementów na maszynach CNC. Nasza firma DWJ Narzędziownia CNC zajmuje się modelowaniem bryłowym 3D, dzięki któremu tworzymy projekty oraz przyrządy. Zaawansowana technologia, wiedza i wieloletnie doświadczenie w branży na temat modelowania pozwala skrócic czas oraz obniżyć potencjalne koszty zlecenia a także dopracować pasowanie tworzonych elementów. W prawie wszystkich gałęziach przemysłu modelowanie 3D jest podstawowym narzędziem na początku procesu tworzenia.

modelowanie_3d

DWJ

Doświadczenie

Doświadczenie

Wiedza

Wiedza

Jakość

Jakość